Kategoriler
YouTube

YouTube Canlı yayın yapma sürecim.

YouTube’da takip ettiğim kanallar arasında virüs sürecinde evde kaldığımız esnada bir YouTube kullanıcısının her akşam saat 9’da YouTube canlı yayın yapması üzerine niçin ben de YouTube’da etkin olmuyorum diyerek o canlı yayın yapan kullanıcıyla görüştüm ve bilgi aldım.

Önceden haftada bir canlı yayın yaparken her gün canlı yayın yapıp yayınlarıma konuk almaya başladım. Şu an için çok heyecanlı bir süreç ortaya koydum.

Serhan GÖREN YouTube’da her akşam 10’da canlı yayında.

Neden canlı yayın yapıyorum?

İzleyiciler hem o sırada canlı yayınımı izliyorlar, bittikten sonra da o canlı yayın bir video olarak kanalda bulunuyor. Sonra da canlı yayına gelemeyenler yayınımı izleyebiliyor ve yayında bahsettiklerimizi tekrar dinleyebiliyor.

Bu sayede YouTube’da daha etkin bir şekilde içerik oluşturmaya başladım. Önceden videolarımı hazırlamakta vakit harcarken şimdi ise canlı yayına davet edeceğim konuklarımın koordinasyonu ile ilgilenerek vaktimi organizasyona harcıyorum ve yayın öncesinde neler soracağımı bahsederek yayın sırasında sorduğumda nitelikli bir canlı yayın ortaya çıkarabiliyorum.

Hangi programı kullanıyorum?

Canlı yayınları benden önce her akşam yapan kişiyle görüştürğümde bana ücretli bir program kullanmamı önerdi. Ancak ilk günlerde ücretli bir program için ayıracak maddi duruma sahip değildim.

Canlı yayınlarımı yaparken ücretsiz bir program olan OBS yani Open Broadcast Stream kullanıyorum. Yayına konuk olarak aldığım kullanıcıları da Skype ile görüntülü görüşüp OBS programından Skype görüntüsünü alıyorum ve bu görüntüye YouTube’daki sohbeti birleştirip yayına hazır oluyorum.

Etkileşimi yüksek şablonlar oluşturmak

Yayın yaparken hem konuğumun hem de kendimin ismini OBS programından ekledim. Bu sayede daha net bir şekilde konuğumun kim olduğu ortaya çıkıyor. Her canlı yayınımda da konuklarım için özel olarak oluşturduğum açıklamalar bulunuyor. Bu açıklamalar kısmında da konuğumun sosyal medya hesabının bağlantısını koyuyorum ve yayındayken de o bağlantılara atıfta bulunarak etkileşimin yükselmesini sağlıyorum.

Açıklamalar kısmında daha önce oluşturduğum bir şablon kullanıyorum ve her yayın öncesinde davet ettiğim konuğa göre açıklama, başlık ve etiketlerde farklılıklar uyguluyorum.

Sadece açıklamalarda şablon kullanmıyorum. Daha hızlı işlem yapmak ve kanalımdaki videoların kimliğini oluşturmak amacıyla küçük resimleri de aynı şablon etkisinde oluşturuyorum. Bu sayede kanalın ve videoların bilinirlik düzeyi yükseliyor.

Küçük resim içerisinde kendi fotoğrafım, konuğun fotoğrafı ve ilgi çekici bir başlık yer alıyor. Bu başlığın ilgi çekici olmasının yanında etiketler ve açıklamalar ile arasındaki uyumun da mükemmel olması gerekiyor ki YouTube algoritmasında üst sıralara taşınsın.

Canlı yayın yaparken kendi bilgi birikimim yerine konuğum olduğundan konuğumun daha çok konuşmasına izin veriyorum. Ben sadece girişi yapıyor, yorumları denetliyor ve konuğuma izleyicilerin merak edebileceğini ve ihtiyaç duyabileceği soruları aktarıyorum.

Neden konuklarımdan hiç red almadım?

Konuklarımı davet ederken onlara öncelikle neden davet ettiğimi, canlı yayında neler konuşacağımızı, nasıl bir yayın süreci geçireceğimizden ve canlı yayına katılmalarının akıllı telefondan veya bilgisayar üzerinden kolay bir şekilde yapabileceğini ikna etmeye çalışıyorum Bu sayede reddedilme oranımın düştüğünü öngörüyorum.

Şu an davet ettiğim tüm konuklardan olumlu geri dönüş aldım ve red edilmedim. Hatta canlı yayına katılmak isteyen konuklar bile oldu. Dolayısıyla konuk bulmak amacıyla şu an için bir sorun yaşamadım. Konuklarımı yayına hazırlamak ve profesyonel olarak konuşabilecekleri yönleri onlarla birlikte belirledik.

Red edilmemem benim motivasyonumu olumlu yönde etkiledi ancak bunun yanında istatistiklerin her gün belirli bir saatte programlı bir şekilde canlı yayın yaptıktan sonra yükselmesi beni daha çok mutlu etti.

Canlı yayın yapmadığım zamanlarda da her gün YouTube’a önceki gibi içerik oluşturmaya devam ediyorum. Bu sayede daha aktif bir kanala sahip oluyorum.

Serhan GÖREN YouTube kanalından her akşam 22:00’da yeni canlı yayınları takip edebilirsiniz.

https://haldunozturk.com/youtube-canli-yayin-konugu-olmak/

Haldun ÖZTÜRK’ün blog yazılarının içinde olmak benim için muhteşem derecede bir gurur kaynağı. Kendisini teşekkür ederim.

“YouTube Canlı yayın yapma sürecim.” için 1 yanıt

Bir cevap yazın