Kategoriler
YouTube

Supplement Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Zararlı Mı? 2020 Cevap

Supplement nedir? Uyku sorununuz varsa, uyuyamıyorsanız kesinlikle izlemeniz gereken bir canlı yayın. Besinler hakkında konuşuyoruz. Vücudumuza doğal yoldan alamadığımız besinleri nasıl karşılarız?
Sporcu konuğum Kaan Yunus SAĞLAM ile evde formu korumak, sağlıklı beslenmek, tozlar, supplementler yani destek ürünleri (protein, kreatin, ZMA, vs.) hakkında detaylı konuşuyoruz. Supplement nedir sorusunun cevabını yanıtlıyoruz.

Her akşam 22.00’da YouTube’da canlı yayındayız.
Her Cuma 22.00’da Kaan Yunus Sağlam ile yayındayız.

Konuk:
Kaan Yunus Sağlam
https://www.instagram.com/kaanmew/

1- Supplement Nedir?

Supplement nedir sorusunun cevabı ise, Supplementler dışarıdan vücuda alınan spor destek ürünleridir. Sporcular dışında bu destek ürünlerine normal insanlar da yararlanabilir. Normalde alamadığımız gıdaları supplement sayesinde alıyoruz. Gıdalardan bu besinleri alamadığımız zaman supplement kullanıyoruz.

Supplement Nedir?
Supplement Nedir?

Supplementler zararlı mı?

Dünyadaki her şeyin de olduğu gibi spor destek ürünlerinin fazla kullanımı vücuda zarar verebilir. Örneğin çok fazla kırmızı et tüketseniz fazla proteinin vücudunuza zarar verdiğini inceleyebilirsiniz. Aynı şekilde su içmek bile kararlı olmadığında zararlı olabilir. Ancak supplement zararlı mı? sorusuna tekrar gelecek olursak kararında kullanımı vücudunuza etkili bir şekilde işlem sağlayabileceğinden bir problem oluşturmayacağını öngörebiliriz. Zira profesyonel sporcu Kaan Yunus Sağlam’ın da dediği gibi her şeyin kararında olması vücuda bir zarar getirmeyecektir.

Bu noktadan baktığımızda supplementlerin zararsız destek ürünleri olduğunu öğrendik.

2-)Hangi Supplementleri Kullanmalıyız?

Çok geniş bir soru olan hangi supplementleri kullanmalıyız sorusuna gelecek olursak sadece vücudumuz için gerekli olan supplementleri kullanmalıyız. Örneğin protein ihtiyacınızı zaten et, tavuk, fasulye gibi gıdalardan çokça karşılıyorsanız protein tozuna ihtiyacınız kalmayacaktır.
Peki ya diğerleri? İşte hepsini teker teker inceliyoruz.

3-)Kreatin Nedir?

Fiyatı en uygun olan kreatin sporcuların en çok kullandığı ve en popüler olan supplement yani spor destek ürünüdür. Kreatini aslında biriktiriyoruz. Kreatin vücudumuzda birikirken onu spor esnasında kullanılıyor

Kreatin Nasıl Kullanılır?

Kreatin Nedir?
Kreatin Nedir?

Normal olarak tek seferde 5 gr. almanız yeterlidir. Eğer yükleme dönemindeyseniz almanız gereken dozu her defasında 5 gr. olmak üzere gün içine bölmeniz gerekmektedir. Müsabakalara katılan vücut geliştiricilerin kreatin alma zamanları değişkenlik gösterebilir. En ideal zaman antrenmandan önce ve sonradır. Kreatin günün herhangi bir saatinde kullanılabilir çünkü hemen hemen her seferinde aynı etkiyi gösterir. Bir araştırma göstermiştir ki, kreatin kullandıktan 1 hafta sonra sisteminizde yer almaktadır ama kullanmayı bıraktıktan haftalar sonra bile etkisi sürmektedir.

Bu yüzden kreatini sizin için ne zaman uygunsa o zaman alabilirsiniz. Kreatin kullananlar genelde antrenmandan sonra yüksek karbonhidrat içeren bir öğün ile birlikte almaktadırlar.

supplementler.com

Ne işe yarar?

Çok merak edilen bu kreatin ne işe yarar? sorusuna gelelim.
Kreatinler vücuda alındığında anlık enerji patlaması sağlar. Bu sayede

Nasıl Çalışır?

Dışarıdan alarak kreatinin birikmesini sağlıyoruz. ATP ile çalışıyor.

ATP Nedir?

Atp’ler, vücudun hücre içinde bulunan enerji taşıyan mikro hücredir.

Ek Besin Almadan Alabilir Miyiz Bu Kreatini?

Ek besin almadan kreatini vücudumuza sağlamak çok zordur. Et gibi besinlerde kreatin bulunabilir ancak supplement olarak vücudunuza almanızı tavsiye ederiz.

Kreatin Zararlı Mıdır?

Kreatin düzenli kullanılmazsa zararlıdır.

Kreatin Nasıl Düzenli Kullanılır?

Vücudumuza bir kutu bittikten sonra 1-2 hafta bekleyip vücudumuzun toparlamasını sağlayıp tekrar devam etmeliyiz

Hangi Kreatini Tercih Etlmeliyiz?

İki çeşidi vardır. Hızlı emilim ve yavaş emilim olarak aynı etkiyi veren çeşitleri mevcuttur. Ancak bilimsel çalışmalara göre bir farkı yoktur. Biz kreatin birikmesini sağlamak istiyoruz. Vücudunuza yavaş girse de hızlı girse de aynı etkiyi verecektir. Bu nedenle en ucuz olan kreatini dahil tercih edebilirsiniz.

5-)BCAA Nedir? Ne işe yarar?

Aminoasitlerden oluşan BCA yorgunluğu azaltır ve yağ yakımını destekler, protein sentezine yardımcı oluyor. Yeni başlayanlar için tavsiye edilir ve uygundur. Yeni başlayan sporcularda çok etkili bir çözüm olabilir. Kas kaybını önler ve otuç tutan kişiler için de tavsiye edilebilir. Çok etkili olabilir, diyetlerde ve oruçlarda yüksek oranda kullanılır

BCAA Nedir? Ne işe yarar?
BCAA Nedir? Ne işe yarar?

BCAA Hangi Gıdalarda bulunur?

Kırmızı et ve et ürünlerinde daha çok bulunmaktadır. Et ürünlerle BCAA aminoasit ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Karşılayamadığınız zamanlarda BCAA kullanmanız uygundur.

Hangi BCAA çeşidini almalız?

Bca oranlarına dikkat etmeliyiz 4/1 ve 2/1 gibi. Aminoasitlerde Lösin çok önemlidir ancak oranlarına göre aldığımızda bizim için önemlidir. Dikkat edilmelidir. detaylı bilgi için tıklayın.

6-)ZMA Nedir?

ZMA bir ek takviyedir. İçerisinde magnezyum, çinko ve B6 vitaminleri bulunduran

Magnezyum, çinko ve B6 vitaminlerinden oluşur. Kullananlar daha kaliteli ve rahat bir uyku sağlar. Uyku, beslenmenin yanında en önemli olgulardan biridir. Eğer magnezyum ve çinko seviyeniz yerindeyse fazladan kullanmanıza gerek yoktur. Kaliteli bir uyku için etkili bir çözüm olabilir.

ZMA Ne işe yarar?

Kaslarda daha hızlı iyileşme ve uyku kalitesini arttırır. Ayrıca testosteron seviyesini sağlıklı bir insandaki düzeye gelmesin de rol oynar bazı kaynaklarda “testo booster” olarak da geçer bu supplement.

Fakat normal oranlardaki bir bireyin daha fazla yükseltmesine yardımcı olmayıp eksik olanı tamamlar. Uyku problemini çözer.

Doğal olarak alınır mı?

ZMA Tahıl ve bakliyat ürünlerinde bulunur. Onun dışında B6 vitaminler ve patatesler yani nişastalı sebze ürünlerinde bulunur. B6 vitaminler çok önemlidir ayrıca enerji de verir. Çinko için balık ve et ürünleri kullanılabilir.

ZMA Nasıl Kullanılır?

Sabah uyandığımızda ya da gece uyumadan önce alabiliriz.

Hangi ZMA çeşidini seçmeliyiz?

İçeriği kontrol edilip vitaminleri en yüksek olanı fiyat dahilinde değerlendirerek seçim gerçekleştirilebilir.

7-)Multivitaminler Nedir?

Beslenme düzenimizde bazı yiyeceklerin eksikliğinden dolayı vitamin ve mineral eksikliği oluyor. Bunları tamamlamak için multivitamine başvuruyoruz. Eksikliğinde ise yorgunluk, saç dökülmesi, ciltte problemleri vb. şeyler oluşabilmekte.

Ne işe yarar?

  • Eksik olan vitaminleri ve mineralleri tamamlar.
  • Ciltteki sıkıntıları önlemeye yardımcı olur.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Ne zaman kullanmalıyız?

Yemekten sonra alınabilir.

Hangi multivitamini almalıyız?

İçeriği kontrol edilip eksik olduğunuz alamadığınız vitaminlere göre alınmalıdır.

8-)Protein Tozu Supplement nedir?

Eksik proteini tamamlamak için kullanılan ek besindir. Bunu sona yazmamın sebebi ise tamamen kişiye bağlıdır bu supplement. Çünkü eğer, bir kişi proteini tamamlayamıyorsa onun için en önemli supplement proteindir. Eğer vücuda et, tavuk gibi besinlerle protein alıyorsanız en gereksiz supplementtir. Değerlendirmeyi kalori ve protein hesabınıza göre yapmalısınız.

Protein Tozu Çeşitleri

Bu supplementin birçok çeşidi vardır. En çok kullanılanı ise Whey proteindir. Whey protein bir marka değil çeşittir her markanın içinde bulundurduğu bir protein çeşididir.

Whey Protein Nedir? Nasıl Kullanılır?

Tercih edilmesinin sebebi çok hızlı bir şekilde etki edip kana karışmasıdır bu sayede antrenman sonrası kasları hemen beslemiş oluruz. Antrenman sonrası ve sabahları alınabilir.

Kazein Protein Nedir? Nasıl Kullanılır?

Kazein proteinler, Whey protein aksine yavaş sindirilir. Bu yüzden de yatmadan alınır ki uyku sırasında kaslar proteinsiz kalmasın.

Soya Protein Nedir? Kimler Tarafından Kullanılır?

Soya proteini, soya fasulyesinden elde edilir. Laktoz olmadığı için genelde laktoz kullanamayanlar tarafından tercih edilir.

Yumurta Proteini

Doğal olarak en etkili protein kaynaklarından olan yumurtanın beyazının proteinidir. Yumurtanın neredeyse tamamı sindirildiği için yumurta kaynaklı protein de sık olarak kullanılır

Et Proteini

Hayvanlardan elde edilir ve kırmızı ette yüksek miktarda BCAA olduğu için tercih edilir.

Biz hangisini tercih etmeliyiz? Kaan Yunus Sağlam Anlatıyor…

Ben kendim whey protein kullanıyorum çoğu kişi de bunu kullanır.Bunların içinden whey almanız yeterlidir ve marka olarakta bilindik marka optimum hardline weider gibi markalar var, ben Protein Ocean kullanıyorum hem tat olarak hem de fiyat ve içerik olarak protein ocean daha uygun geliyor.

Supplement nedir? sorusunun cevabını hem canlı yayında hem de yazımızda yanıtladık.

Tüm bu soruların cevabını canlı yayında sevgili dostum Kaan Yunus Sağlam ile yanıtladık.

Evde formunuzu korumak ve sağlıklı beslenmeyle alakalı daha önceki canlı yayını da inceleyebilirsiniz.

Evde vücudu korumak ve sağlıklı beslenmek.

Her Akşam 10’da birbirinden değerli konuklarla YouTube’da canlı yayındayız.

Sosyal medyada takipte kalın 🙂

►Serhan GÖREN Kişisel Aktif İnstagram Hesabım:
https://www.instagram.com/serhangoren

►Kişisel Twitter Hesabım:
https://www.twitter.com/serhangoren

————————————————————-

✅Otostopla Dünya Turu
https://bit.ly/3bTIsz5
✅Format Atmadan Bilgisayarı Hızlandırma
https://bit.ly/3aGiXRC

Esenlikler sevgili dostlar ben Serhan GÖREN, YouTube derinliklerinden teknolojinin nasıl kullanılmasına, ilgi çekebilecek güncel konulardan tavsiyelere, inceleme videoları oluşturuyorum. Her akşam 22:00’da birbirinden değerli konuklarımla canlı yayın yapıyorum.

Merak ettikleriniz için yorum kısmı size ayrılmıştır. Bütün yorumları okuduğumdan ve yanıtlamaya gayret gösterdiğimden emin olabilirsiniz. Abone olduğunuzda size özel olarak içerikler karşınıza sunulacaktır. Sormak istediğiniz soru olursa Instagram’da bana rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Instagram Serhan GÖREN

  • Supplement Nedir?
  • Kreatin Nedir?
  • BCAA Nedir? Ne işe yarar?
  • ZMA Nedir?
  • Multivitaminler Nedir?
  • Protein Tozu Nedir?

Bir cevap yazın