Kategoriler
Geziler

Balkanlar Turunda Gostivar Makedonya

Makedonya’nın Türkiye’si Gostivar Gezi Rehberi

Makedonya’nın Türkiye’si Gostivar Gezi Rehberi

Makedonya’da gezi yaparken kaçırmamanız gereken şehir, Gostivar! Sanarsınız ki Türkiye’de bir batı kenti. Yoldan geçerken soru sorsanız Türkçe bilen insanlar bulabilirsiniz. Benim otostopla 15 günlük Balkanlar gezimde en çok eğlendiğim yerlerden biri olan Makedonya, Gostivar’ı sizlere gezilecek yerlerini, Türk yaşantısını ve ihtiyacınız olabilecek bilgileri aktaracağım.

Gostivar / MAKEDONYA

Gostivar’da Vizyon Üniversitesi vardır. Bu Üniversiteye pek çok Türkiye Türkü eğitim görmektedir ancak benim bahsettiğim Gostivar Türklerinden farklıdır. Yoldan geçerken soru sorduğum ya da beni arabalarına alıp onları Türk sandıklarım has ve has Gostivar Türkü’dür.

Tam bir eski Türk şehri olan Gostivar; Makedonya, Yunanistan, Arnavutluk, Bulgaristan, Sırbistan ve Karadağ gibi stratejik üstünlük sağladığımız Osmanlı topraklarını, Balkan savaşları sonrasında elimizden yitirdik. Büyük göçler sonrasında Gostivar’da yaşamaya devam eden vatandaşlarımızın ağzında Eski Türkçe (Osmanlıca) dilinden eserler görmekteyiz. Gençlerde ise tam bir İstanbul Türkçesine rastlayabilirsiniz. Türkiye Türklerine sıcakkanlı davranan Gostivar halkı Avrupa’da Türkiye’den çok fazla kültürel eser görebileceğiniz önemli şehir Gostivar.

Gostivar’a Nasıl Gidilir?

Başkent Üsküp’e (Skopje) yaklaşık 63 kilometre uzaklığı bulunan Gostivar, Üsküp’ten arabayla yaklaşık 1 saatir.

Gostivar’a Ne zaman Gidilir?

Gostivar, Balkanlar’da bulunan soğuk bir Makedonya şehridir. Kışın muhteşem kar altındaki şehri gezebilir ya da Mavrovo gölünü buz altında izleyebilirsiniz ancak, Mayıs ayını da rahat bir Balkan gezisi yapmak için seçmek sizin kararınız. Bunun yanında bir çok gezgin, sıcak bahar aylarını Balkan gezisinde tercih etmektedir.

Gezilecek yerler

Yunanistan’ın Doğusuna kadar uzanan Vardar Nehri’nin başlangıç noktasından şehir merkezindeki eski Osmanlı mimarilerine kadar sizi kültür konusunda yurt dışında baştan çıkaracak şehrin özellikle gitmeniz gereken yerleri.

  • Mavrovo Gölü: Şehir Merkezinden kalkan minibüslerle ya da şahsi arabanızla 28 dakika mesafe sonrasında harika manzarasını yaz kış izleyebileceğiniz ve çevresinde restoranlar, oteller bulunan turistik alan. Buraya tıklayarak göl kenarında çektiğim videoya ulaşabilirsiniz.
Mavrovo Gölü / Gostivar
  • Vrutok: Yunanistan’dan geçerek Ege denizine kadar uzanan Ünlü Vardar nehrinin başlangıç noktası Vrutok, ufak şelaleleriyle beğenebileceğiniz yerler listesine girmektedir.
  • Şehir Merkezi: Klasik Türk evleri, modern kiliseler ve eski Osmanlı camileri ile dikkatleri üzerine çeken şehir, Gostivar’ın şehir merkezinde, Saat Kulesi ve şirin kiliseler önünde fotoğraf çekilebilirsiniz.

Yeme içme

Gostivar’da bir Türk ailesiyle gittiğimiz Cardaku İ Vogel’de yaklaşık 120 MKD ile (12 TL) Karnımızı doyurduk. Bu şehir, endüstriyel yiyecekler değil de doğal ve özel gıdalar tüketebileceğiniz ve yemek konusunda kesinlikle lezzetli olan bir şehir. Makedonya’nın tamamında da uygulandığı gibi lezzetli doğal yemeklerin, elle hazırlanan hamburger köftelerinin ve sıkma portakal sularının bulunduğu endüstriyel üretimden uzak Balkan ülkesi, Makedonya.

Konaklama

Tamamını 1 günde gezebilececğiniz bu şehirde sadece yemek yemek ya da bir şeyler içmek için tavsiye edebileceğim bir otel mevcut. Green Center Hilton, Gostivar’a giderken karşılaştığım Türk bir aileyle kahve içtiğimiz ve hizmetinden memnun kaldığımız bir oteldi. Üst katında sigara içilebilmesi üzücüydü ancak hizmet olarak başarılıydı.

Günlük kiralık dairelerin 800 MKD yani yaklaşık 80 TL ücreti olması ucuz bir şehir olduğunu gösteriyor bu şehrin. Şehirde aylık kiraları 120 Euro civarında. Ayrıca şehrin hostellerinde 600 MKD gibi ücretlerle konaklayabilme imkanınız mevcut. Para biriminden 1 adet sıfır attığınızda yaklaşık Türk Lirası cinsine tekamul etmektedir.

Ulaşım

Üsküp’ten yaklaşık 10 Euro’ya ulaşabileceğiniz ve içerisinde 50 MKD ile seyehat edebileceğiniz taksi konusunda inanılmaz ucuz olan bir şehir Gostivar. Şehir merkezlerinden kalkan minibüsler dışında fazla kişiyle seyahat ediyorsanız taksi çok uygun olacaktır. Gostivar’a ulaşmak için Durmo Tours ile Üsküp’ten 60 ile 95 TL arasında fiyat değişikliği ile yolculuk edebilirsiniz.

Bir cevap yazın