İletişim Çalışmalarında Araştırma Yöntemleri

Gençlerin yüksek öğrenim sonrası Türkiye’de iş bulma ve yüksek yaşam şartları elde etmek amacıyla yurt dışına çıkmak istemeleri bir problemdir.

Türkiye’de yetişmiş genç nüfusun gelecek hamlelerinde Türkiye’yi geliştirmek isteyen ekipde görmek büyük amacımızdır.

İsteğimiz 15-25 yaş arasındaki gençleri, kendilerini bilinçlendiren ve üreten bir popülasyon haline getirmek, Ülkemize katkıda bulunmasını sağlamak.

Öğrencilerin Türk ya da yabancı ülke vatandaşı olması fark etmemektedir. Sadece ülkemizde eğitim görmesi yeterlidir.

Araştırma tekniği ve yöntemi olarak anket kullanılmıştır. Farklı kriterlere sahip karma kullanıcıların anket üzerinden fikirleri alınmıştır. Yüksek oranda üniversite öğrencilerinden verileri alınmıştır.

Bulgular

Yurt dışında yaşamak isteyen genellikle 15 25 yaş arasındaki gençleri ülkemizde daha etkili bir noktaya taşımak amacıyla başlatılan bu çalışmada fark ettiklerim ülkemizden neden ayrılmak istediklerini belirtmelerinde fikir ayrılığının geniş yönde olması.

Soruları yanıtlayan kesimin en çoğu, “Finansal imkanların yurt dışında daha elverişli olduğu için.” seçeneğini işaretlemiş. Bu da demek oluyor ki, ülkemizde finansal anlamda sıkıntı çekenlerin toplumdaki oranı yüksek.

15-25 yaş arasındaki gençlerin çoğunluğunda kaygı mevcut olduğunu inceleyebiliyoruz. Zira İş fırsatları yurt dışında daha elverişli olduğu için.” ve “Türkiye’de öğrenci oluu ilerisi için kaygılı olduğumdan.” seçenekleri işaretlenmiş.

Ülkemizde bir başka eksiğin de yabancı dil konusunda bulunduğunu belirledik. “Yabancı dil konusunda kendimi geliştirmek istediğim için.” cevabını veren yüksek çoğunluk sayesinde bu veriyi elde ettik.

Sonuçlar

15 25 yaş arasındaki gençlerin kendilerini geliştirmesi ve yurt dışına gitmesini önlemek amacıyla gerçekleştirilen bu araştırma, bizlere sorunun finansal kaynaklı olduğunu etkili bir şekilde doğrulamaktadır.

Bu noktada değerlendirebileceğimiz farklı olgu ise gezmek isteyip diğer ülkelerdeki vize politikalarının Türk vatandaşları için (Kırmızı pasaport) sıkıntılı durum oluşturulmasıdır. Ancak bunun asıl nedeni de aslında finansaldır. Eğer finansal sorunlar çözülürse 15-25 yaş arasındaki gençlerin beyin göçünü engellemeye yönelik hareketler geçekleştirebiliriz.

Bu noktada girişim, üretim gibi alanlarda ülkemiz gençlerini destekleyecek projelerin daha etkili şekilde yönetilmesi gerekmektedir.

Soru olarak Yurt dışında hangi ülkede yaşamak isterdiniz sorusuna verilen yanıtlar…

Hangi ülkeyi tercih etmek istedikleri.

Kanada, Norveç, Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, İsviçre gibi ülkeler para kazanmanın kolay, refah düzeyinin yüksek olduğu ülkeler şeklinde sıralanabilir. Bu nedenle tercih edilme oranı yüksektir.

İtalya, Japonya, Fransa gibi ülkeler de Türkiye’de yaşayan gençlerin dikkatini çekmektedir. Bunun nedeni de gezmeye aç bir genç kesimimizin olmasıdır. Bu ülkeler turizm açısından oldukça zengindir.

Dikkat çekici sonuçlar

Rahatça giriş çıkışın olması finansal olarak refah düzeyine çıkabildiğimizi ifade edebilir.

Pandemi süreci dahili olmadığında gençlerin ne düşündüğü
Yurt dışına çıkmak için gençlerin aradıkları diğer nedenler.
Türkiye’de yaşamaktan memnun olan kesim

Türkiye’de yaşamaktan memnun olup, farklı ülkelerde refay düzeylerinin yükseleceğine inanan genç kitleyi açık bir şekilde görebiliyoruz.

Ülkemizden beklediklerimiz girişimlerini, fikirlerini, ve refah düzeyini artırmaya yönelik bir ülke olma yolunda daha çok adım atmaktır.

Form soruları ve sonuçları

https://docs.google.com/forms/d/12JoWlMI06zttBmG_jhj1ag3qyNKkJt12U-uDPvKkpQA/edit?usp=sharing

Word Dosyası

(Lütfen dosyayı indirin, önizlemede problem yaşatabilir.)

https://drive.google.com/file/d/189aPftUu1N0-2GNRxCOWCxNORQ2Q_m2G/view?usp=sharing