Kategoriler
Bilgi, Haber

Benim bir projem var! – (Ekmeklerin geri dönüşümü) Serpil Baltacı

Ekmek nimettir yeri yer değildir, çöp yanı değildir, ekmek bizim milli servetimizdir yediğimiz, bayat ekmekleri, yarım ekmekleri en az hayatımızda bir kez olsun çöpe hepimiz atmışızdır, atmak zorunda kalmışızdır. Bir duvar üzerinde, yanında, kenarında kuru bir ekmek, simit, vesaire görmüşüzdür veya yeri geldiğinde biz de koymuşuzdur. Bu çok küçük ve önemsiz gibi görünen masum bir israftır.

Atık Ekmek Projesi

Milli servetimiz ekmekler

Günümüzde ise birçok çöp kenarına, duvara asılı ekmek poşeti görmekteyiz. Çoğumuz görmez bile. Ben de bu ekmekleri her gördüğüm yerden alarak evde balkonda biriktirip haftada bir köyden gelen babama vererek, bu ekmekleri, köydeki inek ve tavuklarımızın yemesini sağlıyorum.

Şunu görüyorum ki, halkımız da çok zaman ekmeğini çöpe atamıyor ve poşet içinde çöp konteynırının kenarına asıyor. İnsanlarımız bu konuda duyarlı sayılır fakat ne yapacağını bilemediği için mecbur o bayat ekmekler atık hale geliyor.

Biz, bir sistem oluşturup bu atık hale gelen undan yapılan her malzemeyi, özellikle ekmeği, evlerden belli noktalarda toplayıp hayvan yiyeceği olarak değerlendirebiliriz. Milli servetimizin yok olup gitmesini önleriz, israfı önleriz.

atık ekmekler

Bir gün bir fırın yanındaki çöp konteynırında bir çuval hamur gördüm ve onu konteynırdan çıkarıp bir kenara ayırdım. Daha sonra onu araba ile kardeşime aldırıp köye annemlere gönderdim. Annem o hamuru bir hafta ineklere yedirdiğini ve çok iyi olduğunu söyleyip bana teşekkür etti.

Ayrıca annem yıllar evvel Ankara’ya hastaneye tedavi için gittiğinde lokanta yakınında bir çuval bayat ekmek bulmuş, ekmekleri toparlayıp getirmiştik. Bunları da yem olarak kullandık.

Ben de bu geri dönüşümü daha sistematik ve geniş kapsamlı bir şekilde yapıp hayata geçirmek istiyorum. Ayrıca, lokanta pastane, iş yeri, otel vesaire gibi yerlerde de çöpe atılan, yenmeyen gıdaların (et, ekmek, sulu yemek gibi) ayrıştırılarak yani ayrı kaplarda toplanarak bunların geri dönmesini istiyorum, bu şekilde bir çalışmanın, ekonomimize çok çok büyük kâr getireceğine inanıyorum.

İsraf edilen ekmekler

Zarardan kâr etmek, geri dönüştürüp, hayvan besini yapmak çok güzel bir şey olacaktır. Neticede sokakta o kadar aç, bakıma muhtaç hayvanlar varken, biz bu gıdaları, çöp yapamayız yapmamalıyız.

Bu gönderide sizlere annemin yazmış olduğu ve sizinle paylaşmayı istediğim bir projeden söz ettim. Her kelimesi annem Serpil Baltacı tarafından kaleme alınmıştır. İyi okumalar!

Bir cevap yazın